دوربین آیفون 13 پرو

تلفن هوشمند شما همیشه همراه شما است، یک همراه همیشگی که می تواند به وب متصل شود تا هر قطعه کوچکی از چیزهای بی اهمیت را جستجو کند و به طور کلی شما را در تماس دائمی با دنیای بیرون نگه دارد. این یکی از وسایل کلیدی است که قبل از خروج از خانه می گیرید و آخرین باری که (احتمالا) آن را خاموش کردید در سینما بود.

این همچنین باعث می‌شود تلفن شما دوربین دیجیتالی را به همه جا ببرد و از هر چیزی عکاسی کنید. همین چند سال پیش، ساختن تصاویر و ویدیو با گوشی‌های هوشمند یک سازش بود، با کیفیت تصویر ضعیف‌تر، اما بسیار راحت‌تر از یک دوربین عکاسی خوب.

دوربین آیفون 13 پرو

اما زمانه تغییر کرده و دوربین های گوشی بهتر و بهتر شده اند. جدیدترین مدل‌ها تصویربرداری و فیلم‌برداری برتری نسبت به دوربین‌های مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند و ترفندهای نرم‌افزاری بسیار خوبی برای محو کردن پس‌زمینه ارائه می‌کنند، درست مانند لنزهای SLR و f/2 یا f/1.4.

برای دریافت بهترین تصاویری که می توانید از گوشی خود بگیرید، این نکات را بررسی کنید. اما به یاد داشته باشید، حتی با وجود آخرین فناوری، تلفن‌ها به اندازه دوربین‌های مدرن با لنزهای قابل تعویض، ابزارهای تصویربرداری همه کاره نیستند. آیفون 13 بهتر از یک دوربین ساده است، اما به اندازه یک دوربین فول فریم همه کاره نیست.


با یک تلفن دوربین خوب شروع کنید

دوربین های آیفون 13 پرو

کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند طی چند سال گذشته از جهش بالایی در کیفیت برخوردار بوده است. اگر از گوشی قدیمی‌تری استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد دوربین آن را خوب نمی‌داند. اگر کیفیت دوربین هنگام خرید یک گوشی جدید در اولویت است، مطمئن شوید که لیست ما از بهترین تلفن‌های دوربین را که آزمایش کرده‌ایم مطالعه کرده‌اید. اما به یاد داشته باشید که با جدیدترین دستگاه‌های Apple iPhone، Google Pixel، OnePlus یا Samsung Galaxy واقعاً نمی‌توانید اشتباه کنید.


به دنبال نور باشید

صحنه کارخانه با نور پنجره

نور پنجره به این صحنه که توسط آیفون 11 پرو گرفته شده است عمق می بخشد

گوشی‌های هوشمند لنزهای بسیار روشنی دارند و حالت‌های ویژه‌ای برای ایجاد تصاویر در نور بسیار کم دارند—حالت‌های شب در جدیدترین آیفون‌ها و پیکسل‌ها عملکرد بسیار بهتری نسبت به دوربین‌های نقطه‌گذاری و عکاسی دارند.

با این حال، ایده خوبی است که مقداری نور برای روشن کردن یک عکس فوری پیدا کنید. چه مقداری نور خورشید از یک پنجره برای یک پرتره داخلی باشد، چه یک تابلوی نئون برای یک عکس شبانه در یک شهر، همیشه هوشمندانه است که نور محیطی را پیدا کنید—فلاش های گوشی های هوشمند در مقایسه با آن ها چیزهای زیادی را به همراه دارد.


تنظیم نوردهی

صحنه ای با نور پویا، در معرض نورهای برجسته

این صحنه که توسط یک آیفون 11 پرو ثبت شده است، به کمی تنظیم نوردهی منفی برای جلوه نور چشمگیر نیاز دارد

تلفن‌های هوشمند مدرن هستند، اما برنامه‌هایی که دوربین آن‌ها را اجرا می‌کنند معمولاً سطحی از کنترل دستی را ارائه می‌کنند. ابتدایی‌ترین تنظیمی که می‌توانید انجام دهید نوردهی است – روشن یا تاریک کردن یک صحنه – و استفاده مؤثر از آن می‌تواند یک تصویر ملایم را به یک سرگردان تبدیل کند. از آن برای روشن کردن عکس شام فانتزی خود استفاده کنید تا برای اینستاگرام عالی شود، یا برای تیره کردن سایه ها در پرتره برای ظاهری دراماتیک تر.

تصویری از برنامه دوربین که نماد تنظیم نوردهی را نشان می دهد

از نماد آفتاب برای روشن یا تیره کردن عکس ها استفاده کنید

این ویژگی همیشه یکسان برچسب گذاری نمی شود. در آیفون می‌خواهید نماد خورشید را به سمت راست کادر تأیید فوکوس، به سمت بالا بکشید تا تصویر را روشن کنید یا به سمت پایین بکشید تا آن را تاریک کنید. تلفن‌های اندرویدی معمولاً نماد +/- سنتی‌تری برای تنظیم نوردهی دارند.


شبکه خود را روشن کنید

عکس صفحه گوشی با پوشش شبکه

دوربین‌های SLR حرفه‌ای معمولاً دارای شبکه‌های کادربندی در پنجره منظره یاب هستند تا به شما کمک کنند عکس‌ها را بهتر مربع کنید و با دستورالعمل‌های ترکیب‌بندی مانند قانون یک سوم مطابقت داشته باشید. (برای اطلاعات بیشتر در مورد ترکیب بندی و سایر اصول اولیه عکس، نکات ما را در مورد عکاسی اولیه بخوانید، که به همان اندازه که برای دوربین های حرفه ای کاربرد دارد، برای تلفن های هوشمند نیز کاربرد دارد.)

می توانید همین مورد را در برنامه دوربین گوشی خود روشن کنید. افزودن یک خط شبکه به شما کمک می کند تا افق را صاف نگه دارید و یک امتیاز بزرگ برای پرتره ها در مقابل مکان های دیدنی معروف است. به استثنای برج کج پیزا، عموماً ایده خوبی است که ساختارهای عمودی را در عکس های خود کاملاً عمودی نگه دارید.


با ویژگی های دوربین خود آشنا شوید

قابلیت های تصویربرداری دوربین های گوشی های هوشمند مدرن خیره کننده است. ما شاهد پیشرفت‌هایی در عکاسی محاسباتی بوده‌ایم که به شما امکان می‌دهد با گوشی خود عکس‌هایی در سطح SLR بسازید.

بشقاب غذا با پس زمینه تار

استفاده از حالت پرتره، تاری پس‌زمینه را به عکس‌های شما اضافه می‌کند، مانند این عکس که با iPhone 11 Pro گرفته شده است

بیاموزید که تلفن شما چه کار می کند و چه زمانی از آنها استفاده کنید. برای عکاسی روزمره می‌خواهید HDR را برای اکثر تلفن‌ها روشن کنید. از حالت شب برای تصاویری که پس از غروب خورشید در فضای داخلی کم نور یا بیرون گرفته شده اند استفاده کنید. حالت پرتره یک گزینه در بسیاری از تلفن ها است. پس زمینه پشت سوژه شما را محو می کند و گاهی به آن افکت بوکه می گویند. اینها اصول اولیه هستند—برخی از تلفن ها ممکن است حالت های تخصصی تری در دسترس داشته باشند.


ثابت بایستید، ثابت نگه دارید

گوشی‌های هوشمند دستگاه‌های فوق‌العاده‌ای سبک وزن هستند و به جز گوشی‌های تاشو، بسیار نازک هستند تا بهتر از اکثر دوربین‌های اختصاصی در جیب شما جا بیفتند. این خبر خوبی برای قابل حمل بودن است، اما ثابت نگه داشتن یک گوشی پر وزن سخت است، و باید مراقب باشید که لنز آن به موازات سوژه شما باشد.

برای گرفتن عکس‌های فوری بهتر، کمی زمان بگذارید تا خودتان را قبل از عکس قرار دهید. ثابت بایستید، گوشی خود را مانند دوربین نگه دارید (با هر دو دست) و از هرگونه کنترل فیزیکی برای نوردهی استفاده کنید—اگر می توانید از دکمه تنظیم صدا برای گرفتن عکس استفاده کنید، می توانید هنگام ساختن یک تصویر راحت تر گوشی خود را با دو دست بگیرید.


یک لنز افزودنی را امتحان کنید

لنزهای افزودنی لحظه ای

لنزهای افزودنی لحظه ای

پشته های دوربین گوشی های هوشمند بسیار پیچیده هستند. ممکن است تلفن‌های پایه هنوز یک لنز پشتی داشته باشند، اما گوشی‌های میان رده و بالاتر معمولاً یک لنز با زاویه دید عریض یا تله فوتو به عنوان مکمل دارند.

ممکن است همچنان بخواهید یک لنز با کیفیت اضافه کنید. ما تعدادی از این لنزها را در طول سال‌ها آزمایش کرده‌ایم، و لنزهای Moment را بهترین لنزهای این دسته تشخیص داده‌ایم. شما بیشتر از یک جایگزین ارزان قیمت پرداخت خواهید کرد، اما تفاوت در نتایج را خواهید دید.

انتخاب نوع لنز اضافی نیز مهم است. من فکر می‌کنم ماکرو بیشترین تطبیق‌پذیری را به دوربین تلفن شما می‌دهد، اما ممکن است لنزهای فوق‌واید، چشم ماهی یا تبدیل تله فوتو را ترجیح دهید. طرفداران ویدیو باید افزونه آنامورفیک Moment را بررسی کنند، این به فیلم نسبت تصویر سینمایی بسیار وسیعی می دهد.


یک گیمبال بگیرید

DJI OM 5 با آیفون 13

ویدئوی دستی ثابت DJI OM 5

همه چیز در مورد تصاویر نیست. دوربین‌های کامپکت اصلی روی 1080p گیر می‌کنند، اما اگر گوشی هوشمند اخیری دارید، یک دوربین ویدیویی با قابلیت 4K در جیب خود دارید. مدل‌های پرچم‌دار دارای لرزش‌گیر اپتیکال هستند، اما این کار تا این حد ادامه دارد. اگر می‌خواهید ویدیویی واقعاً روان و عالی داشته باشید، به یک گیمبال مجهز باشید تا تلفن خود را ثابت نگه دارد. مورد علاقه ما DJI OM 5 است، یک دستگاه 160 دلاری که ویدئو را ثابت می کند، می تواند سوژه های متحرک را ردیابی کند، و همچنین از دوخت پانوراما و تایم لپس پشتیبانی می کند.


یک میکروفون اضافه کنید

آیفون با میکروفون افزودنی

افزودن یک میکروفون با کیفیت، مانند Shure MV88 که در اینجا نشان داده شده است، کیفیت صدا را در ویدیوهای گوشی هوشمند شما بهبود می بخشد

هنگام فیلمبرداری، صدای خوب مهمتر از فیلمبرداری واضح است. میکروفون داخلی تلفن شما برای برقراری تماس های تلفنی طراحی شده است، نه ضبط صدای با کیفیت بالا. جک‌های هدفون ممکن است در گوشی‌ها ناپدید شوند، اما می‌توانید میکروفونی تهیه کنید که مستقیماً به پورت USB یا Lightning شما وصل می‌شود یا میکروفونی که با دانگل صوتی تلفن شما کار می‌کند. فقط مطمئن شوید که برخی از نظرات را بخوانید تا مطمئن شوید که میکروفون با گوشی خاص شما و سیستم عامل آن سازگار است.


عکس های خود را ویرایش کنید

تلفن شما یک کامپیوتر دستی قدرتمند است که به اندازه یک لپ تاپ رده بالای فتوشاپ قادر به انجام تنظیمات اولیه تصویر است. با این حال، می‌توانید عکس‌ها را بدون دانش کافی در تلفن خود ویرایش کنید. می‌توانید یک برنامه ویرایش را دانلود کنید—ما موارد دلخواه خود را گردآوری کرده‌ایم—یا از برنامه‌ای که در گوشی شما تعبیه شده است استفاده کنید.

برنامه دوربین آیفون گزینه های زیادی برای ویرایش در اختیار شما قرار می دهد. برای دارندگان آیفون ارزشمند است که فرمت با کارایی بالا (HEIF) را در تنظیمات > دوربین > فرمت‌ها روشن کنند، این فرمت تصاویر را با عمق رنگ بیشتر از JPG برای ویرایش بهتر ذخیره می‌کند. اگر شاتر باگ پیشرفته ای هستید، عکسبرداری خام گزینه ای برای بسیاری از گوشی ها است.


بهترین نکات شما؟

امیدواریم چیز جدیدی یاد گرفته باشید و همچنان از گوشی هوشمند خود برای ثبت دنیای اطراف خود استفاده کنید. برای پیشنهادات پیشرفته تر، 10 نکته فراتر از اصول عکاسی دیجیتال ما را بررسی کنید.

آیا نکته، برنامه عکس یا لوازم جانبی مورد علاقه برای استفاده با دوربین گوشی هوشمند خود دارید؟ لطفا آن را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

سلام دوست عزیز

من پشتیبان مهربان شما در دی مارکت هستم.

SocialSocialSocialSocialSocialSocialSocialSocialSocialSocialSocial